دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
جوسازی استفاده‌کنندگان سیمان در مورد افزایش قیمت غیر واقعی است.
 
 
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان:
جوسازی استفاده‌کنندگان سیمان در مورد افزایش قیمت غیر واقعی است.  

تهران- ایرنا- دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: جوسازی استفاده کنندگان از سیمان در مورد افزایش قیمت با واقعیت تطبیق ندارد و برابر آمارهای 9 ماهه امسال تولید و توزیع سیمان افزایش 20 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد.

«عبدالرضا شیخان» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تصریح کرد: میزان تولید سیمان در دوره 9 ماهه امسال به 50 میلیون تن رسید که 49 میلیون و 108 هزار تن توزیع شده و در مقایسه با 40 میلیون و 899 هزار تن توزیع 9 ماهه پارسال، رشد 20 درصدی دارد.

امکان انبار سازی سیمان وجود ندارد

وی توضیح داد: کارخانه های سیمان امکان انبار سازی آن را ندارند و مقرون به صرفه نیست، زیرا اغلب این کارخانه باید تولیدات خود را به بازار عرضه کنند تا بتوانند نسبت به پرداخت بدهی های خود اقدام نمایند.

به گفته شیخان، هیاهوی پیرامون عرضه نشدن سیمان و طرح افزایش قیمت، مربوط به انبوه سازان و تولید کنندگان بتن است که با واقعیت همخوانی ندارد و تکذیب می شود.

وی افزود: نیمه دوم سال همزمان با سرد شدن هوا، گاز کارخانه های سیمان قطع شد و با وجود اینکه کارخانه ها مخازن ذخیره سازی مازوت دارند، از ابتدای امسال این مهم انجام نشد.

تفاوت نرخ مازووت و اجرا نشدن مصوبه دولت

دبیر انجمن مزبور گفت: نرخ مازوت یارانه ای به ازای هرلیتر 300 تومان تعیین شده بود، درحالی که گاز متر مکعب 118 تومان در اختیار کارخانه ها بود و به این ترتیب بار مالی را به کارخانه ها تحمیل می کند،ضمن اینکه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از تولیدکنندگان سیمان خواسته تا بابت تفاوت قیمت مازوت یارانه‌ای و قیمت فوب خلیج فارس ضمانت نامه بانکی ارایه دهند که این امر برای تولید کنندگان مقدور نیست، درحالی که ماشین آلات کارخانه ها در گرو بانک هاست.

وی یادآور شد: هیات وزیران در 14 دیماه امسال مصوب ساخت که قیمت مازوت تحویلی به کارخانه های سیمان بر مبنای نرخ گاز از اول مهرماه 99 اجرا شود، این مصوبه از سوی معاون اول رییس جمهوری در تاریخ 27 دیماه ابلاغ شده، اما همچنان در اجرای این امر سنگ اندازی می شود.

فروش نداشتن سیمان پیام ورشکستگی

شیخان گفت: طرح انبار سازی سیمان توسط کارخانه ها که از سوی انبوه سازان مسکن مطرح شده، خلاف است، زیرا چنانچه کارخانه ها قادر بفروش نباشند، محکوم به ورشکستگی می شوند، ضمن اینکه قطعی برق اجازه هیچگونه فعالیتی نمی دهد و بر روند تولید تاثیر 100 درصدی دارد.

وی اضافه کرد: طرح موضوع کمبود تصنعی سیمان در بازار از سوی تولیدکنندگان غیر واقعی است و مشکلات سوخت و برق عوامل اثرگذار بر روند تولید بوده است.

صادرات سیمان حدود هفت میلیون تن

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تصریح کرد: سال گذشته مجموع صادرات سیمان حدود هفت میلیون تن بود و بالغ بر 54 میلیون تن در بازار مصرف توزیع شده است، درعین حال پارسال به ظرفیت 88 میلیون تنی دست یافتیم.

به گزارش ایرنا، تولید کنندگان سیمان برابر جداول آماری وزارت صنعت در 9 ماهه امسال 53 میلیون و 606 هزار تن عملکرد داشتند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش بازدهی به میزان 14.8 درصد ثبت کردند.

میزان تولید 9 ماهه پارسال رقم 46 میلیون و 691 هزار تن را نشان می دهد و با توجه به وضعیت تعطیلی کارخانه های سیمان از جمله در تهران و دیگر کلان شهرها که تابع وضعیت جوی است، انتظار نمی رود تا پایان امسال به ارقام مورد انتظار در سال جهش تولید دستیابیم.

به گزارش ایرنا، آمارهای منتشر شده حاکی است: اکنون بیش از 70 کارخانه سیمان کشور ظرفیت حدود 90 میلیون تن دارند و انتظار می‌رود در افق 1404 توان این بخش به 120 میلیون تن برسد
لینک منبع خبر
نام نویسنده :
تاریخ بروزرسانی : 1399/11/14
تعداد بازدید : 384
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal