دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
درخواست تمديد مهلت تسويه حساب ارزي صادركنندگان صنايع معدني
درخواست تمديد مهلت تسويه حساب ارزي صادركنندگان صنايع معدني در پي ممنوعيت صادرات براي صادركنندگاني كه مدرك تسويه حساب ارزهاي حاصل از صادرات را تا پايان آذرماه ارائه نكنند، دبير انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان از ارائه درخواست تمديد مهلت تا پايان امسال به معاون معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) خبر داد.
1398/10/02

هفته گذشته جعفر سرقيني - معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صمت - در اطلاعيه‌اي به دبيران تعدادي از انجمن‌ها و صنف‌هاي معدني ايران اعلام كرد كه "با توجه به تعهد صادركنندگان كالاهاي تحت پوشش تعدادي از انجمن‌ها از جمله انجمن كارفرمايان صنعت سيمان، انجمن صنفي توليدكنندگان كاشي و سراميك و كاشي و سراميك تزئيني، انجمن صنايع سرب و روي ايران، انجمن صنفي صنعت شيشه و سنديكاي لوله و پروفيل فولادي مبني بر برگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نيما، در صورت عدم ارائه تسويه حساب ارز حاصل از صادرات در سامانه نيما كه به تاييد بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران رسيده باشد تا پايان آذر ماه، به هيچ عنوان با صادرات كالاهاي آن‌ها موافقت نشده و اسامي آنها از ليست صادركنندگان مجاز حذف خواهد شد."

حالا با توجه به اينكه چند روزي بيشتر تا پايان اين مهلت نمانده است، عبدالرضا شيخان - دبير انجمن كارفرمايان صنعت سيمان - در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: در اين زمينه ما (صنعت سيمان)، صنعت كاشي و سراميك و شيشه نامه‌اي به معاونت معدني وزارت صمت ارسال كرده‌ايم مبني بر اينكه با توجه به شرايط موجود و زمان‌بر بودن تسويه حساب‌ها با بانك‌ مركزي، تا پايان سال اين مهلت تمديد شود تا بتوانيم خواسته وزارت صنعت، معدن و تجارت را تامين كنيم. اين نامه چهارشنبه به دفتر ايشان ارسال شده است.

وي افزود: سيمان كالايي پرحجم بوده كه وزن زيادي دارد؛ ضمن اينكه در حقيقت قيمت كمتري هم در مقايسه با ساير كالاهاي صادراتي با اين حجم دارد، بنابراين به دليل شرايطي كه براي حمل اين كالاها وجود دارد، صادرات اين كالا بسيار سخت انجام مي‌شود.

شيخان تاكيد كرد: علاوه‌ بر اين بايد توجه داشت كه به دليل اينكه كرايه‌هاي حمل بالاست، ما براي صادرات دچار مشكل شده‌ايم. زماني كه مسائل تعهدات ارزي و درحقيقت تسويه‌حساب‌ها پيش‌ مي‌آيد، بايد زمان داشته باشيم تا بتوانيم با بانك مركزي تسويه‌ها را انجام دهيم. در حال حاضر اكثر شركت‌هاي سيمان دچار ابهام هستند و اين ابهامات توسط كارشناسان بانك مركزي كه بر اين حوزه اشراف دارند، بايد برطرف شود، اما متاسفانه ارتباط حتي در حد كارشناسان بانك مركزي هم نمي‌توان برقرار كرد.

دبير انجمن كارفرمايان صنعت سيمان با بيان اينكه انتظار ما اين است كه بتوانيم ارتباط تنگاتنگ با كارشناسان بانك مركزي براي تسويه‌حساب‌هاي ارزي خود داشته باشيم، گفت: بخشي از سيمان صادراتي اكثرا به كشورهاي اطراف همچون عراق و افغانستان صادر مي‌شود و بسيار سخت مي‌توانيم زمان‌بندي كرده و به موقع تسويه حساب‌ها صورت گيرد؛ لذا درخواست داريم تا مقداري وزارت صنعت مدارا كرده تا بتوانيم به تعهدات خود عمل كنيم.

تعداد بازدید: 711
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal