دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
  • سال 97
كارخانه سيمان آبدانان ، پروژه اي كه هيچگاه عملياتي نشد
كارخانه سيمان آبدانان كه از پروژه هاي مصوب سفر دولت احمدي نژاد به استان ايلام است متأسفانه بعد از حدود 4 سال از مراسم كلنگ زني آن، ساخت آن همچنان در هاله اي از ابهام قرار گرفته است. كارخانه سيمان آبدانان ، پروژه اي كه هيچگاه عملياتي نشد

كارخانه سيمان آبدانان كه از پروژه هاي مصوب سفر دولت احمدي نژاد به استان ايلام است متأسفانه بعد از حدود 4 سال از مراسم كلنگ زني آن، ساخت آن همچنان در هاله اي از ابهام قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاري كردپرس زمانيكه با حضور مسئولين وقت اين پروژه در حال كلنگ زني بود بسياري از مردم و جوانان ابداناني در محل حضور پيدا كرده و از اينكه مي دند يكي از آمال و آرزوهايشان كه اشتغال از طريق اين كارخانه است به زودي محقق خواهد شد در پوست خود نمي گنجيدند اما ديري نپاييد كه مشخص شد همه اينها صرفاً آرزو و خيال بوده و واقعيتي براي آن هنوز متصور نيست.
اين پروژه در ارديبهشت سال 1390 در مراسمي با حضور علي عزتي نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي، استاندار و جمعي از مسئولان محلي كلنگ زني و با اينكه پيمانكار و سرمايه گذار آن نيز مشخص و تسهيلاتي را نيز از دولت دريافت كرده است و در حاليكه مي توانست پيشرفت بسيار مهمي را در زمينه اقتصاد و اشتغال در شهرستان ابدانان به دنبال داشته باشد هنوز هيچ خبري از پيشرفت اين پروژه در آبدانان به چشم نمي آيد.
اشتغالزايي هايي كه
 براي جوانان آبدانان فقط خيال و رويا بود
پروژه ي كارخانه سيمان آبدانان كه قرار بوده در زميني به گستره 50 هكتار با ظرفيت توليد يك ميليون تن توليد سيمان در سال و اشتغالزايي 350 نفر مستقيم و سه هزار نفر غيرمستقيم فعاليت خود را آغاز كند و نقش مهمي را در پيشرفت اين شهرستان ايجاد كند كه اينگونه نشد و همانند بسياري ديگر از پروژه هاي مصوب شده دولت احمدي نژاد همنان به حال خود رها شده است.
براساس محاسبه هاي انجام شده قرار بود يك هزار و 500 ميليارد ريال اعتبار براي ساخت اين كارخانه سيمان سرمايه گذاري و ظرف سه سال با هدف رونق بخشي به توسعه منطقه ايجاد شود.
اما اينكه چرا اين پروژه بعد از گذشت بيش از 4 سال به همان شكل رها شده و هيچ اقدامي جهت راه اندازي آن صورت نگرفته است سوالي است كه ذهن بسياري از مردم آبدانان را به خود مشغول كرده است.
پيمانكار به وعده هايش عمل نكرد و از تعهدات خود عدول كرد
در اين ارتباط فرماندار آبدانان عدم پيشرفت اين پروژه را عدم پايبندي پيمانكار قبلي آن به تعهداتش دانسته و مي گويد در تلاش هستيم كه براي اين پروژه سرمايه گذار جديد جذب كنيم.
مجيد عسكري" افزود: فردي كه صاحب امتياز احداث كارخانه سيمان آبدانان را دريافت كرده است با شعارهايي كه قبل از شروع سرمي داد عملاً از مسير عدول كرده و به وعده هايش عمل نكرده است.

وي افزود: اين شخص با اينكه مبالغي نيز تسهيلات ارزي و ريالي دريافت كرده ولي هيچ كاري در خصوص احداث كارخانه سيمان تا كنون انجام نداده است.

عسگري تصريح كرد: ما در تلاش هستيم يك سرمايه گذار جذب كنيم و آنرا جايگزين فرد فعلي نماييم.

مشكلات زيست محيطي يكي از موانع احداث كارخانه هاي سيمان
فرماندار آبدانان همچنين بيان داشت: پي گيري هاي لازم جهت جذب سرمايه گذار كارخانه سيمان آبدانان از طرق مختلف انجام شده و در صورت جذب سرمايه گذار اداره كل صنعت و معدن و تجارت حمايت هاي لازم را انجام خواهد داد.
وي همچنين به مشكلات مربوط به راه اندازي چنين پروژه هايي در شرايط امروزي اشاره كرد و اظهار كرد: فرايند توليد سيمان در كشور با مشكلاتي مواجه است از جمله اينكه اين صنعت بعنوان آلاينده محيط زيست شناخته شده و شايد زياد افتخاري نباشد كه كارخانه سيمان در جايي افتتاح شود.

عسكري بيان كرد: دومين مسئله بحث اشباع سيمان در كشور است كه به دليل توليد زياد سيمان احداث كارخانه سيمان در كشور از انتفاع و بهره مندي برخوردار نبود بنابراين جذب سرمايه گذار در اين بخش اندك مي باشد.
اما اينكه مسئولين اين شهرستان بعد از حدود هار سال به اين فكر افتاده كه پيگير رفع مشكلات اين پروژه باشند بازهم جاي اميدواري داشته و اميد ميرود با اين پيگيري ها احداث اين كارخانه به سرانجام برسد و تعداد زيادي از جوانان بيكار اين شهرستان به آرزوي خود كه اشتغال در محل سكونتشان است برسند.

 

لینک منبع خبر
نام نویسنده :
تاریخ بروزرسانی : 1394/04/20
تعداد بازدید : 110
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal