دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
كارستاريكا امسال انرژي خود را به‌مدت 300 روز از انرژي‌هاي تجديدپذير تامين كرد
كارستاريكا امسال انرژي خود را به‌مدت 300 روز از انرژي‌هاي تجديدپذير تامين كرد كارستاريكا امسال انرژي خود را به‌مدت 300 روز از انرژي‌هاي تجديدپذير تامين كرد

كاستاريكا را مي‌توان از معدود كشورهايي دانست كه در طي سال‌هاي اخير پيشرفت‌هاي قابل‌توجهي را در زمينه استفاده از انرژي‌هاي پاك و تجديدپذير تجربه كرده و توانسته خود را به‌عنوان يكي از پيشگامان اين عرصه معرفي كند. اين كشور به‌تازگي اعلام كرده كه توانسته تاكنون به‌مدت 300 روز در سال جاري ميلادي، 100 درصد انررژي موردنياز خود را از منابع تجديدپذير تامين كند.

اين اطلاعات به‌واسطه موسسه «الكتريسيته» كاستاريكا ارائه شده كه آمار و ارقام خود را از مركز ملي Energy Control دريافت كرده است. البته اين براي اولين‌بار نيست كه كاستاريكا موفق به ثبت چنين ركوردي مي‌شود چراكه در سال 2015، تمامي‌ انرژي موردنياز اين كشور براي مدت زمان 299 روز از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير تامين شد. در سال 2016 نيز، اين ركورد برابر با 271 روز عنوان شده است.

اكنون در سال 2017، مدت زمان استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير به 300 روز رسيده و به‌نظر مي‌رسد كه در طي روزهاي آتي اين رقم افزايش خواهد يافت. حدود شش هفته به پايان سال جاري ميلادي باقي مانده و از اين‌رو، كاستاريكا به‌راحتي مي‌تواند ركورد خود را از مرز 300 روز نيز عبور دهد. در صورت تحقق اين امر، كاستاريكا به كشوري تبديل خواهد شد كه توانسته انرژي موردنياز خود در طول يك سال را از طريق منابع انرژي‌هاي پاك و تجديدپذير تامين كند.

اين كشور انرژي خود را از پنج منبع انرژي تجديدپذير تامين مي‌كند كه در اين ميان، نيروگاه‌هاي برق‌آبي، 78 درصد از مجموع انرژي موردنياز را توليد مي‌كنند و سهم انرژي حاصل از باد و زمين‌گرمايي نيز به ترتيب برابر با 10.29 و 10.23 درصد عنوان شده است. گفتني است انرژي خورشيدي و زيست‌توده با 0.84 درصد، كمترين نقش را در تامين انرژي اين كشور ايفا مي‌كند.

كاستاريكا در نظر دارد تا در سال 2021، توليد گاز كربن را به صفر برساند و اين دستاورد بزرگ در سال 2017 نشان‌دهنده عزم جدي اين كشور براي تحقق اين خواسته است. اين كشور همچنين در اوايل امسال از طرح بلندپروازانه جديدي خبر داد و اعلام كرد كه قصد دارد تا سال 2021، به‌ اولين كشوري در جهان تبديل شود كه مصرف پلاستيك‌هاي يك‌بار مصرف را حذف كند.


لینک منبع خبر
نام نویسنده :
تاریخ بروزرسانی : 1396/10/16
تعداد بازدید : 4
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal