دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
ذخيره انرژي در آجرهاي نسوز
ذخيره انرژي در آجرهاي نسوز ذخيره انرژي در آجرهاي نسوز
آجرهاي نسوز با خاك رس مقاوم در برابر حرارت 1600 درجه سانتيگراد ساخته مي‌شوند و حداقل اين روش  قدمتي 3000 ساله دارد. در حال حاضر محققان موسسه فناوري ماساچوست (MIT) با بازنگري اين فناوري باستاني به استفاده بشر از سوخت‌هاي فسيلي نسبتت به انرژي‌هاي تجديد‌پذير كمك مي‌كنند.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان و به نقل از اينهبيتت، محققان، انرژي الكتريسيته مازاد توليد شده از انرژي گرمايي خورشيد و يا نيروي باد را در آجرها براي مصرف در آينده ذخيره مي‌كنند.

محققان MITاظهار كردند: در حال حاضر توليد الكتريسيته از انرژي خورشيدي و باد موجب كاهش هزينه‌ها مي‌شود، اما اين انرژي زماني باارزش خواهد بود كه قابليت ذخيره‌سازي داشته باشد.

سيستم ارائه شده توسط محققان  "ذخيره انرژي گرمايي در آجرهاي نسوز" يا  FIRESنام دارد و هزينه‌ها بين يك دهم تا يك صدم هزينه سيستم‌هاي آبي و الكتريكي پمپ شده است.

در اين روش عايق گرمايي مقاومت الكتريكي، برق اضافي را به گرما تبديل مي‌كند كه در توده‌اي از آجرهاي نسوز ذخيره مي‌شود. اگر داخل آجرهاي نسوز يك پوشش عايق‌بندي شده وجود داشته  باشد حرارت را براي مدت زمان طولاني ذخيره خواهد كرد. اين گرما براي فرايندهاي صنعتي و يا توليد دوباره برق كاربرد دارد.

Regis Matzie مأمور فني بازنشسته و مهندس برق Westinghouse Electric اظهار كرد: اين روش جديد ارائه شده موجب كاهش هزينه‌هاي توليد الكتريسيته خواهد شد و طرحي ابتكاري در پيشرفت اقتصادي محسوب مي‌شود.

گام بعدي ارائه نمونه اوليه اين طرح  در دنياي واقعي است و محققان اميدوارند اين آجرها را تا سال 2020 به بازار عرضه كنند.

 نتايج اين تحقيق در نشريه Electricity منتشر شده است.
منبع خبر
لینک منبع خبر
نام نویسنده :
تاریخ بروزرسانی : 1396/07/19
تعداد بازدید : 0
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal