دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
فرهنگ ‌سازي براي تنظيم دماي آسايش در منازل/كاهش 20 درصدي مصرف با رعايت نكات ساده
فرهنگ ‌سازي براي تنظيم دماي آسايش در منازل/كاهش 20 درصدي مصرف با رعايت نكات ساده فرهنگ ‌سازي براي تنظيم دماي آسايش در منازل/كاهش 20 درصدي مصرف با رعايت نكات ساده
فرهنگ ‌سازي براي تنظيم دماي آسايش در منازل/كاهش 20 درصدي مصرف با رعايت نكات ساده مجري طرح‌هاي بهينه ‌سازي مصرف انرژي ساختمان (ساتبا) گفت: با آغاز فصل گرما سرويس كولرهاي گازي و آبي پيش از شروع كار، در نظر گرفتن دماي آسايش، استفاده از كولر آبي در مناطق خشك و كولر گازي در مناطق شرجي و استفاده از تجهيزات با راندمان بالا كاهش 15 تا 20 درصدي مصرف انرژي در خانه را به دنبال خواهد داشت.

 

 

احمدرضا توكلي در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاري ميزان، در خصوص راهكارهاي كاهش مصرف انرژي در ساختمان‌ها گفت: با آغاز فصل گرما شاهد افزايش مصرف انرژي برق هستيم كه در اين ميان ساختمان‌ها به عنوان مصرف كننده عمده برق بالغ بر 50 درصد برق توليدي را مصرف مي‌كنند.

وي افزود: ساختمان به سه گروه ساختمان مسكوني، تجاري و عمومي تقسيم مي‌شود كه بخش مسكوني 33 درصد، بخش عمومي واداري 12 درصد و بخش تجاري 9 درصد را به خود اختصاص داده است. در اين ميان بخش مسكوني با بيشترين ميزان و به دليل غير مولد بودن اهميت بسزايي دارد كه متاسفانه سال به سال ميزان مصرف آن افزايش مي‌يابد.

مجري طرح ‌هاي بهينه سازي مصرف انرژي ساختمان عنوان كرد:  درفصل گرما و پيك مصرف وسايل سرمايشي يكي از اصلي ‌ترين عوامل افزايش مصرف به حساب مي‌آيند كه به طور متوسط 13 تا 18 هزار مگاوات ساليانه مصرف برق را به خود اختصاص داده كه اين ميزان به طور تقريبي يك سوم برق توليدي كشور است.

توكلي خاطر نشان كرد: استفاده از تجهيزات با راندمان بالا، سرويس وسايل سرمايشي پيش از استفاده و استفاده از كولرهاي گازي تنها در مناطق شرجي كشور مي‌توانند كاهش مصرف 15 تا 20 درصدي را به همراه داشته باشد.

وي بيان كرد: بايد تلاش كنيم فرهنگ استفاده از كولر آبي در مناطق خشك و استفاده از كولر گازي در مناطق شرجي را احيا كنيم تا صنعت برق تاوان فرهنگ اشتباه استفاده از كولر گازي در اقصي نقاط كشور را ندهد.

مجري طرح ‌هاي بهينه سازي مصرف انرژي ساختمان عنوان كرد: همچنين استفاده از كولر‌هاي اينورتوري رتبه A كه راندمان بالايي دارد تأثير بسزايي در كاهش مصرف برق به دنبال خواهد داشت كه تهيه اين وسايل نبايد ازمبادي غير رسمي باشد تا از استاندارد آن اطمينان حاصل شود.

توكلي در ادامه به دماي آسايش اشاره و بيان كرد: در جهان دماي 26 تا 28 درجه به عنوان دماي آسايش براي ساختمان ‌ها معرفي شده است كه ما اين رقم را با توجه به اقليم كشور 24 تا 26 درجه ارزيابي كرده‌ايم كه در صورت تنظيم دماي خانه در اين درجه شاهد مصرف مناسب انرژي خواهيم بود. بايد به خاطر داشته باشيم با كاهش يك درجه‌اي دماي هوا منازل از طريق سيستم سرمايشي شاهد كاهش مصرف سه تا پنج درصدي انرژي خواهيم بود.

وي در انتها گفت: در اين ميان نيز كارخانه ‌ها بايد به دنبال ساخت تجهيزات با راندمان بالا  باشند تا خريداران نيز با تهيه اين وسايل به صنعت برق كشور كمك كنند.

لینک منبع خبر
نام نویسنده :
تاریخ بروزرسانی : 1396/04/03
تعداد بازدید : 4
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal