دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
دو قنات حيرت‌انگيز
به مجراي تونلي شكلي كه در زيرزمين كنده مي‌شود تا آب در آن جريان يابد كاريز يا قنات مي‌گويند. دانش ساخت قنات طي هزاره دوم پيش از ميلاد در مناطق خشك كوهستاني ايران گسترش يافت و به كشاورزان اين مناطق اجازه داد تا بتوانند در دوره‌هاي طولاني خشكي كه آب سطحي پيدا نمي‌شود به كشت و زرع بپردازند. دو قنات حيرت‌انگيز
 دو قنات حيرت انگيز

به مجراي تونلي شكلي كه در زيرزمين كنده مي‌شود تا آب در آن جريان يابد كاريز يا قنات مي‌گويند. دانش ساخت قنات طي هزاره دوم پيش از ميلاد در مناطق خشك كوهستاني ايران گسترش يافت و به كشاورزان اين مناطق اجازه داد تا بتوانند در دوره‌هاي طولاني خشكي كه آب سطحي پيدا نمي‌شود به كشت و زرع بپردازند. بنا به آمار در سال 1389 تعداد قنات‌هاي فعال در ايران 36 هزار و 300 رشته بوده و مجموع طول كوره‌هاي قنات 21 هزار و 7800 كيلومتر و مجموع طول ميله‌هاي قنات 158 هزار و 268 كيلومتر تخمين زده شده است. قنات زارچ با قدمت بين 2 تا 3هزار سال و با 71 كيلومتر طول به‌عنوان يكي از طولاني‌ترين قنات‌هاي ايران شناخته مي‌شود.

 اين قنات از دو رشته اصلي شور و شيرين تشكيل و با هدف بهره‌برداري از آب‌هاي زيرزميني براي استفاده در اراضي كشاورزي احداث شده است. پاياب‌ها و آسياب‌هاي متعدد در مسير قنات ساخته شده و رگ حيات مردم آن نواحي بوده است كه هنوز نيز اين كارآيي را دارد. عميق‌ترين مادر چاه ايران نيز در شهرستان گناباد با نام قنات قصبه قرار دارد كه تاريخ حفر آن به دوره هخامنشي مي‌رسد. اين قنات گناباد شايد يكي از عجايب تمدن تاريخ بشر است كه چند مورخ قديمي نيز از آن با حيرت ياد كرده‌اند. ناصرخسرو عمق چاه اين قنات را هفتصد گز و طول آن را چهار فرسنگ ذكر كرده است. قطعه سفال‌هاي پراكنده در اطراف دهانه چاه‌هاي اين قنات حاكي از اين است كه رشته اصلي آن در زمان هخامنشيان حفر شده و به‌دنبال آن رشته‌هاي ديگر در مواقع خشكسالي كنده شده است.


لینک منبع خبر
نام نویسنده :
تاریخ بروزرسانی : 1395/10/20
تعداد بازدید : 2
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal