دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
دليل بروز بحران آب در ايران چيست؟
دليل بروز بحران آب در ايران چيست؟ دليل بروز بحران آب در ايران چيست؟
خبرگزاري تسنيم: كارشناس سياست‌گذاري زيست محيطي در امپريال كالج لندن 3 دليل عمده براي كاهش سريع منابع آبي ايران برشمرد كه يكي از آنها پايين بودن بهره‌وري در بخش كشاورزي است. به گزارش الجزيره، تصور زندگي كردن بدون دسترسي به مقادير كافي آب سالم دشوار است، اما در برخي مناطق جهان به ويژه خاورميانه اين كابوس به بيش از يك فرضيه تئوريك آزاردهنده تبديل شده است. تغييرات آب و هوايي، مهاجرت گسترده، فرسايش زيست محيطي، خشكسالي و بي‌ثباتي سياسي در ميان ساير دلايل موجب مي‌شود كه استفاده و مديريت منابع آبي در حال كاهش به يك چالش فزاينده تبديل شود.
 
به ويژه نگراني قابل توجهي در مورد ايران وجود دارد، جايي كه مشكلات مختلف و از جمله تحريم‌ها موجب شده كاهش سطح منابع آبي توجه جدي مقامات را به خود جلب كند.
آن گونه كه كاوه مدني، كارشناس سياست‌گذاري زيست محيطي در امپريال كالج لندن شرح مي‌دهد، 3 دليل عمده براي كاهش سريع منابع آبي ايران وجود دارد كه يكي از آنها رشد سريع جمعيت و مصرف بي‌رويه است.دليل دوم، بخش كشاورزي با بهره‌وري پايين است. در سال‌هاي جنگ ايران و عراق و پس از آن در دوران تحريم‌ها، بخش كشاورزي براي ايران بسيار پراهميت بوده است. طبيعي بود كه ايراني‌ها نگران خودكفايي در تامين مواد غذايي و در دسترس بودن مواد غذايي كافي باشند. عامل سوم، سوءمديريت است.«آب هم با بسياري از چيزها پيوند دارد و اگر ما اين پيوند و پيچيدگي را درك و ارزيابي نكنيم نمي‌توانيم اين بحران را حل كنيم». به گفته مدني، بحران دقيقا همان چيزي است كه در حال رخ دادن است. رودخانه‌ها و درياچه‌ها يكي پس از ديگري دارند خشك مي‌شوند. ما داريم سرزمين‌هاي تر را از دست مي‌دهيم، ما شاهد نشست زمين و بيابان‌زايي هستيم كه خيلي بد است. اما در حالي كه ايراني‌ها در حال نظاره كردن ناپديد شدن پهنه‌هاي آبي هستند، چاه‌هايشان خشك مي‌شوند و مزارع كشاورزي‌شان به زمين‌هاي خشك بدل مي‌شوند، اين برداشت در حال گسترش است كه براي جلوگيري از بحراني كه در سال‌هاي پيش‌رو كل موجوديت كشور را تهديد خواهد كرد، بايد بازانديشي جدي در نحوه استفاده از آب اتفاق بيفتد. دولت برنامه‌هايي را در دستور كار قرار داده و آب را به ويژه در بخش كشاورزي با بهره‌وري بالاتري مديريت مي‌كند. دولت ايران در عين حال از شبكه‌هاي اجتماعي براي هشدار دادن در مورد اين مشكل جدي استفاده مي‌كند. اما آيا اين اقدامات موثر خواهند بود؟
لینک منبع خبر
نام نویسنده :
تاریخ بروزرسانی : 1395/10/11
تعداد بازدید : 5
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal