دولت و ملت همدلی و هم زبانی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
 
  • سال 97
آغاز صادرات سيمان از زمستان در بورس‌كالا
آغاز صادرات سيمان از زمستان در بورس‌كالا  آغاز صادرات سيمان از زمستان در بورس‌كالا

آغاز صادرات سيمان از زمستان در بورس‌كالا

اقتصاد > تجاري - مالي - معاون بورس‌كالاي ايران از انجام توافق‌هاي نهايي براي عرضه سيمان در رينگ صادراتي بورس‌كالا خبر داد. بخش عمده اين سيمان قرار است به بازار‌هاي عراق، افغانستان و برخي كشور‌هاي آسياي ميانه صادر شود.

به گزارش همشهري، تكنولوژي نسل دوم صنعت سيمان بيش از 5سال عرضه سيمان را در بورس‌كالا به تعويق انداخت. اكنون قرار است با توافق‌هايي كه بين توليد‌كننده‌هاي سيمان انجام شده اين محصول با تعيين يك قيمت پايه كه هيچ توليد‌كننده‌اي از طريق آن متضرر نشود، به بازار‌هاي جهاني عرضه شود.

هم‌اكنون در دنيا كارخانه‌هاي سيمان با تكنولوژي نسل چهارم فعاليت مي‌كنند اما تكنولوژي توليد سيمان در ايران نسل دومي است. اقتصاددانان برآورد كرده‌اند كه هزينه تمام‌شده سيمان با تكنولوژي نسل چهارم 50درصد كمتر از نسل سوم و سيمان توليد شده با تكنولوژي نسل سوم 50درصد كمتر از نسل دوم است.

به اين ترتيب قيمت سيماني كه در كارخانه‌هاي مدرن توليد مي‌شود، بسيار ارزان‌تر است. موضوع تفاوت قيمت تمام‌شده موضوعي بود كه سال‌ها عرضه سيمان را در بورس‌كالا به تعويق انداخته بود چرا كه قيمت تمام‌شده توليد كارخانه به‌دليل تكنولوژي و همچنين هزينه حمل‌ونقل يكسان نبود. كارخانه‌هايي كه در نزديك مرز قرار دارند هزينه حمل‌ونقل كمتري براي صادرات مي‌پردازند.

اين موضوع سال‌ها مورد اختلاف توليد‌كننده‌ها بود اما اكنون با توافق‌هايي كه انجام شده قرار است يك قيمت پايه صادراتي براي سيمان از سوي انجمن تعيين شود. هم‌اكنون نزديك به 40كارخانه سيمان در ايران وجود دارد كه سالانه در حدود 70ميليون تن سيمان توليد مي‌كنند. از زمستان امسال با عرضه سيمان در رينگ صادراتي بورس‌كالا يك قيمت پايه از سوي خود انجمن كارفرمايان صنعت سيمان تعيين و به بورس‌كالا براي عرضه اعلام مي‌شود تا كسي نتواند از طريق قيمت‌شكني به بازار ضربه بزند و منجر به زيان ديگران شود. از سوي ديگر قرار است اين صادرات با هماهنگي گمرك و سازمان توسعه تجارت فقط از مبدأ گمرك و با گواهي معامله بورس‌كالا انجام شود.

  • جزئيات و نحوه عرضه سيمان

در همين رابطه علي پناهي، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادي از انجام توافق نهايي براي عرضه سيمان در بورس‌كالا خبر داد و گفت: با توافق‌هايي كه از سوي انجمن كارفرمايان سيمان انجام شده است در تلاشيم تا سيمان را تا پايان سال در بورس‌كالا عرضه كنيم.
او افزود: پس از مذاكرات انجام‌شده توافق شد تا سيمان با تعيين قيمت پايه توافقي از سوي انجمن كارفرمايان صنعت سيمان از طريق رينگ صادراتي بورس‌كالا به بازار‌هاي ديگر عرضه شود و براي تعيين اين قيمت انجمن به توافق رسيده است.

او توضيح داد: هم‌اكنون در مرحله دريافت اطلاعات تازه از عملكرد توليد و فروش شركت‌هاي توليد‌كننده سيمان هستيم تا هرچه سريع‌تر مقدمات عرضه سيمان از طريق رينگ صادراتي فراهم شود.معاون بورس‌كالا ادامه داد: براي انجام مقدمات كار بايد هماهنگي‌هايي با گمرك انجام شود تا عرضه كالا از سوي توليد‌كننده‌ها از طريق گمرك با گواهي معامله بورس‌كالا انجام شود.

پناهي با بيان اينكه صحبت‌هاي مقدماتي ميان گمرك و انجمن كارفرمايان سيمان انجام شده است، تأكيد كرد: مشابه اين روش قبلا در مورد قير اعمال شده است. اين كار به اين دليل است كه دامپينگ قيمت انجام نشود و هيچ توليد‌كننده‌اي متضرر نشود. او تصريح كرد: بنا به درخواست انجمن از توليد‌كننده‌ها درخواست كرده‌ايم تا اطلاعاتشان را براي فراهم‌شدن زمينه عرضه به‌روز كنند.

  • عرضه سيمان از زمستان

عبد‌الرضا شيخان، دبير انجمن كارفرمايان صنعت سيمان گفت: با پيگيري‌هاي متعدد انجمن سيمان و همكاري بورس‌كالاي ايران، شاهد رفع موانع صادرات سيمان از بورس‌كالا هستيم به‌طوري‌كه پيش‌بيني مي‌شود از زمستان سال‌جاري اين طرح عملياتي شود. شيخان در پاسخ به اين پرسش كه آيا مشكلات گمركي صادرات سيمان از بورس حل شده است؟ گفت:

بله، موانعي كه براي صادرات از سمت گمرك وجود داشت، خوشبختانه با رايزني و بررسي‌هاي اخير برطرف شده به‌طوري‌كه قرار است گمرك فقط با برگه معامله بورس‌كالا، اجازه خروج سيمان از كشور را دهد. دبير انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان در ادامه به مزاياي ورود سيمان به رينگ صادراتي اشاره كرد و افزود:

با عرضه سيمان صادراتي در بورس‌كالاي ايران مي‌توانيم قيمت‌ها را در مرز رقابتي قرار دهيم و از اين طريق، دست دلالان و سودجويان را از اين بازار كوتاه كنيم. وي در پايان به عرضه سيمان در رينگ داخلي بورس‌كالا اشاره كرد و گفت: بعد از رونق سيمان از طريق رينگ صادراتي بورس‌كالاي ايران به بازارهاي جهاني، براي عرضه اين محصول در رينگ داخلي نيز برنامه‌هايي داريم البته براي اين كار هنوز زود است چراكه ابتدا بايد با افزايش حجم صادرات، بازار داخلي را كه داراي مازاد عرضه است، متعادل كنيم و پس از آن، عرضه‌هاي داخلي سيمان در بورس شروع مي‌شود.

لینک منبع خبر
نام نویسنده :
تاریخ بروزرسانی : 1395/08/18
تعداد بازدید : 114
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پرتال متعلق به انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان مي باشد.
Powered by DorsaPortal